Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - Dla dentystów

Implanty Bytom

Nowoczesny sprzęt stomatologiczny

Wiele gabinetów stomatologicznych korzysta z nowoczesnego sprzętu umożliwiającego precyzyjne wykonywanie różnych zabiegów stomatologicznych. Stomatologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, która korzysta z coraz nowszych

Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - Dla dentystów Implanty Bytom
rozwiązań dostarczanych przez technologię. Nikogo już nie dziwi fakt wykorzystywania zdjęć RTG w diagnostyce różnych chorób, w tym tych dotyczących jamy ustnej i uzębienia. Dobry dentysta przy wykonywaniu różnych zabiegów może korzystać z pomocy mikroskopu, dzięki któremu jest w stanie wykonać zabieg leczenia kanałowego zębów z większą precyzją i dokładnością. Stomatologia mikroskopowa jest takim działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem zębów przy wykorzystaniu mikroskopu. Podstawowym sprzętem dentystycznym jest tak zwany unit dentystyczny, który składa się z regulowanego fotela, lampy dentystycznej, spluwaczki oraz różnych wierteł stomatologicznych. Jedną z usług oferowanych przez gabinet stomatologiczny, podczas której korzysta się z nowoczesnych zdobyczy techniki, jest Digital Smile Design.


Specjalności stomatologiczne

Stomatologia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób jamy ustnej i okolic. Można wyróżnić dziewięć osobnych specjalizacji stomatologicznych, w ramach których dentysta wykonuje określone zabiegi lub zajmuje się przeprowadzaniem innych czynności związanych ze stomatologią. Gabinety stomatologiczne oferują wykonywanie zabiegów z różnych specjalizacji stomatologicznych, jak na przykład zabiegi dotyczące ortodoncji i protetyki stomatologicznej. Lekarz dentysta może się specjalizować w kilku wybranych specjalizacjach lub skupić się jednej. Jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych są te, które dotyczą stomatologii zachowawczej zajmującej się leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Innymi specjalizacjami stomatologicznymi są periodontologia, protetyka stomatologiczna oraz stomatologia dziecięca. Specjalizacjami stomatologicznymi, które dotyczą także innych dziedzin nauk, są epidemiologia, chirurgia stomatologiczna, zdrowie publiczne oraz chirurgia szczękowo-twarzowa.


Jakie są wady zgryzu

Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się nie tylko leczeniem samych zębów, ale zajmuje się także leczeniem okolic przyległych, profilaktyką oraz korygowaniem wad zgryzu. Można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych, z których każda zajmuje się leczeniem określonego zakresu chorób i wad. Ortodoncja jest działem, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą. Można wyróżnić dwa rodzaje wad zgryzu ze względu na ich powstawanie. Istnieją więc wady zgryzu, które są wrodzone oraz takie, które są nabyte. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na wrodzone wady zgryzu jest genetyka. Z kolei nabyte wady zgryzu najczęściej wykształcają się w przeciągu kilka lat życia dziecka i stanowią następstwo niewłaściwych nawyków. Wada zgryzu może pojawić się także podczas wymiany zębów mlecznych na zęby stałe lub też w wyniku jakiegoś urazu twarzy. Niezależnie od przyczyny powstania, wada zgryzu może być skorygowana poprzez wdrożenie przez dentystę odpowiedniego leczenia.


Skąd pochodzi nazwa stomatologii

Etymologia to inaczej dziedzina językoznawstwa zajmująca się pochodzeniem danych słów w języku. Słowo stomatologia, tak samo jak wiele innych słów, posiada swoją własną etymologię, czyli pochodzenie. Stomatologia jest słowem wywodzącym się ze starożytnej greki z połączenia takich słów, jak stoma oznaczającego usta oraz logia oznaczającego naukę. Stomatologia jest więc nauką o ustach, czyli nauką o całej jamie ustnej i jej okolicach. Dentystyka z kolei wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Ze słów stomatologia oraz dentystyka utworzono nazwy zawodów, takie jak stomatolog oraz dentysta. Współcześnie lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog posiadają taki sam zakres uprawnień, a nazwy te mogą być używane naprzemiennie. Wcześniej jednak dentysta posiadał mniejszy zakres wiedzy i przeprowadzania zabiegów, niż stomatolog. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiło ujednolicenie tych tytułów i obecnie osoby kończące studia dentystyczne otrzymują tytuł lekarza dentysty, który posiada takie same uprawnienia jak stomatolog.



© 2019 http://dla-dentystow.centrumfinansowe24.com.pl/